
Folie catifelată cu suport de hârtie, grosime 350 microni, destinată personalizării materialelor textile și non-textile albe și în culori închise prin transfer termic, fără tăiere pe contur, fără decupare. Pentru obținerea graficilor și logourilor catifelate, parțiale sau totale, se folosește împreună cu TW Media sau T.ONE.
NOTĂ: se aplică imediat după transferarea imaginilor, NU după fixarea lor prin a doua presare.
Disponibilă în pachet de 10 coli 34 * 49 cm. Se vinde și la bucată.
Echipamente necesare: presă pentru transfer termic + imprimantă laser/LED color/monocrom
Recomandare: densitatea culorilor se va seta astfel:
• Imprimante laser monocrom A4 și A3 – 100% K
• Imprimante laser CMYK A4 și A3– 100%-C; 100%-M; 100%-Y; 100%-K
• Imprimante LED White Toner A4 și A3 – 100%-C; 100%-M; 100%-Y – pentru Flex standard și metalic
– 100%-W – pentru Velvet culoarea albă
Recomandare: Imprimați cu toner în culoare apropiată de nuanța Velvet aleasă. Imprimarea cu toner negru va denatura/închide culoarea aplicațiilor cu Velvet în culori deschise.
Culori disponibile:
Instrucțiuni termotransfer:
- 1. Se imprimă și se obțin graficile/logourile utilizând TW MEDIA sau T.ONE.2. Se transferă pe textil grafica/logo obținute, astfel:• TW MEDIA – 155°C – 10 secunde – presiune medie [30-40 PSI]
• T.ONE – 140-150°C – 5-6 secunde – presiune mare [60-80 PSI]
2. Se decupează din coala LaserColor Velvet suprafața necesară acoperirii graficii transferate, se aplică cu fața catifelată în jos și se acoperă cu hârtie siliconată.
3. Se presează cu presiune mare 70-80 PSI, 120 secunde la 200°C.
4. După răcirea completă, suportul de hârtie se înlătură prin rulare. Stratul catifelat se va depune doar pe grafică/logo, fără a adera la substrat.
- Aplicații:Aplicatii: articole vestimentare din bumbac, poliester, amestecuri ale acestora, hârtie, carton, plută, lemn, unde se dorește un finisaj catifelat, selectiv sau în totalitate.NOTĂ: ColorLaser Velvet alb este recomandat pentru substraturi rigide si pentru cele care nu se spală.Spălare: 30°C, cu apă rece, cu imprimeul pe dos. Prima spălare după 48 h.